Programmas teritorija
Programmas attiecināmie reģioni atrodas Igaunijā, Somijā, tai skaitā Ālandu salās, Latvijā un Zviedrijā.
Attiecināmā teritorija no Latvijas puses aptver Kurzemi, Rīgu, Pierīgu („pamat” reģioni), Vidzemi un Zemgali („papildus” reģioni).
Programmas mērķis ir veicināt ilgtspējīgu reģiona izaugsmi, panākot līdzsvaru starp ekonomikas un vides interesēm. Programmā ir noteikti četri prioritārie virzieni:
- MVU konkurētspējas palielināšana”, kas sekmēs Centrālā Baltijas jūras reģiona kā uz zināšanām balstīta inovatīva reģiona ekonomikas attīstību, atbalstot jaunu uzņēmumu veidošanu un veicinot reģiona mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) ieiešanu starptautiskajos tirgos. Papildus, Programma koncentrējas uz jaunatnes uzņēmējdarbības aktivitāšu palielināšanu sākot no agriem skolas gadiem, kā arī veidojot saikni starp dažādām uzņēmēju paaudzēm.
- Vides saglabāšana un aizsardzība un resursu efektīvas izmantošanas veicināšana” mērķa uzdevums ir ar kopīgi attīstītu un ieviestu jaunu inovatīvu metožu un tehnoloģiju palīdzību aizsargāt Baltijas jūru un samazināt piesārņojumu, kas rodas no atkritumu, bīstamo vielu un toksīnu ieplūdes. Programmas mērķis ir arī ar jūras teritoriālo plānošanu un integrētu piekrastes zonas pārvaldību, aizsargāt reģiona unikālo kopējo dabas un kultūras mantojumu, veicināt ilgtspējīgu jūras ekosistēmu izmantošanu, kā arī uzlabot pilsētu plānošanu un pārvaldību.
- Ilgtspējīga transporta veicināšana un sastrēgumu novēršana galvenajās tīklu infrastruktūrās” ar mērķi uzlabot pieejamību reģionā. Tam ir tieša ietekme uz visa reģiona ekonomisko aktivitāti. Tas ietver mērķi atbalstīt integrēto „zaļo”, multimodālo transporta sistēmu plānošanu, kā arī izveidot un attīstīt labāku pilsētu vidi, lai uzlabotu reģionu pilsētu ilgtspējīgu attīstību. Lai uzlabotu reģiona reģionālo un lokālo mobilitāti, kā arī, lai palielinātu reģiona pievilcību apmeklējumu ziņā, Programma atbalstīs Baltijas jūras mazo ostu ilgtspējīgu attīstību.
- Investīcijas izglītībā un apmācībā, tostarp profesionālajā apmācībā, lai nodrošinātu prasmju apgūšanu un mūžizglītību, attīstot izglītības un apmācības infrastruktūru” ir paredzēts bagātīgāka reģiona veidošanai, stiprinot vietējās kopienas un uzlabojot cilvēkresursu prasmes, zināšanas un iedzīvotāju labklājību (īpaši jauniešu un gados vecāku).
Kopējais plānotais šīs programmas finansējums ir EUR 65 650 000,00.
Finansējuma saņēmēji: Nacionālā, reģionālā un vietējā līmeņa iestādes, to izveidotās institūcijas; plānošanas reģioni un to izveidotās iestādes; Nevalstiskās organizācijas; sabiedriskajām līdzvērtīgas organizācijas.
Atbalsta apmērs: ERAF līdzfinansējuma likme Latvijas projektu partneriem ir 85% no attiecināmajām izmaksām, bet paša projekta kopējo attiecināmo izmaksu „griesti” pašlaik nav noteikti.